V soboto, 12. aprila 2025 je potekal že četrti Tečaj gibanja po zavarovanih planinskih poteh v organizaciji PD Domžale. Tokrat je bila skupina nekoliko manjša, 8 udeležencev, a toliko bolj homogena. Vremenska napoved je napovedovala stabilno vreme. Zjutraj je bilo še rahlo vetrovno in zmerno hladno, preko dneva pa že pošteno vroče.
Prvi del tečaja je potekal na uravnavi pod stenami Gradiške ture. Teoretični del je bil usmerjen v pripravo na turo, nevarnosti, ki se lahko zgodijo na (zahtevnih) poteh in opremo ter uporabi opreme. Drugi del priprav pa je potekal s prikazom in preizkusom hoje po zavarovanih poteh, kar smo izvedli na improvizirani mini poti z jeklenicami v gozdu in skalnem skoku. Ta del je nakazoval, da bi nam tudi po Furlanovi zelo zahtevni planinski poti šlo dobro. In res nam je. Ob vstopu smo morali počakati nekje 10 min, da se je predhodna skupina dovolj višje povzpela po poti, da jim nismo bili tik za petami. Po poti smo šli celotna skupina skupaj. Napredovanje je potekalo dobro in brez zapletov. Udeleženci so dobro upoštevali princip treh opornih točk in tudi pri vpenjanju in izpenjanju vponk ni bilo težav.
Po izstopu iz Furlanove poti smo si privoščili kratek odmor na razglednem delu, a zaradi že kar močnega sonca, se niso doglo zadržali. Spustili smo se do izhodišča Otmarjeve plezalne poti. Glede na dobro hojo po Furlanovi poti je bila odločitev, da gremo vsi skupaj še po spodnjem delu Otmarjeve poti, ki pa je bistveno težja. Povsem spodnji del, ki je rahlo previsen, smo izvedli za vse udeležence z dodatnim varovanjem. Drugi del spodnjega dela pa je šel po plezalni poti samostojno vsak zase. Ta del je bil za udeležence dober pokazatelj, kje so trenutno meje udobnosti in sposobnosti in s tem dobra in koristna izkušnja.
Ker je bilo okoli dveh že res vroče in ker bi celotni del vzpona po Otmarjevi poti trajal predolgo časa, smo, kot je bilo načrtovano, vzpon končali in sestopili nazaj v dolino do parkirišča. Ker je bil bar pri parkirišču oz. kampu zaradi bogatije zaprt, smo analizo naredili v Vipavi. Zaključek razprave je bil, da so udeleženci dobili znanje in dobre ter zelo koristne praktične izkušnje za hojo po zavarovanih planinskih poteh. Tudi z zavedanjem, da je za pridobivanje novih izkušenj potrebna postopnost. Vodniki, vključno s pomočjo vodnika PD Jeglič, pa smo bili tudi zadovoljni, da smo predali naše znanje in izkušnje za varnejšo doživetje zahtevnješih poti v gorah.
Zapisal in fotografiral Dušan Prašnikar
Več fotografij na POVEZAVI (foto Matjaž Škulj)














